Světový kongres IAHR v Erfurtu

Datum: 30.08.2015
Stručná zpráva ze světového kongresu

V německém Erfurtu se ve dnech 23. – 29. srpna 2015 konal světový kongres Mezinárodní asociace pro dějiny náboženství (IAHR). Zúčastnilo se jej přes 1300 výzkumných pracovníků ze všech kontinentů, včetně řady předních osobností současné religionistiky a příbuzných oborů.
Novým prezidentem asociace byl zvolen Tim Jensen (University of Southern Denmark), který dlouho působil jako její generální sekretář.
Z pardubické katedry religionistiky se aktivně zúčastnilo pět jejich členů. Martin Fárek vystoupil v rámci panelu Zkamenělý kastovní systém? společně s kolegy Jakobem De Rooverem (Gent University) a Prakášem Šáhem (University of London). Zuzana Černá představila analýzu religionistických témat v současných českých učebnicích pro střední školy. David Bradna mluvil o počátcích konceptualizace šintó jakožto náboženství. Lenka Zilvarová hovořila o mediální reprezentaci islámského fundamentalismu na BBC News. Pavel Horák přednesl příspěvek na téma vlivu křesťanského myšlení v současném novopohanství. Všechny naše příspěvky se sice týkaly různých témat, ale vycházely z teorií výzkumného programu komparativního studia kultur, iniciovaného S. N. Bálagangádharou. Díky světovému kongresu jsme iniciovali několik nových projektů.