Problematika financování vzdělávání v ČR a informace k Týdnu pro vzdělanost (2. - 6. října 2017)

Datum: 16.09.2017
Přehled aktuálních informací Presentace k problematice financování vzdělávání v ČR ke stažení

(presentace ke stažení viz níže)

Milí členové předsednictva AS UPa, vážení a milí předsedové fakultních senátů, milí senátoři a senátorky, dámy a pánové,

informuji vás, že jsem byl dnes na schůzce s panem rektorem a zástupci SRUPa. Byly nám sděleny podrobnosti o tzv. Týdnu pro vzdělanost (proběhne 2. - 6. října, viz např. https://www.tomaszima.cz/jine/ckr-vyhlasila-protestni-akci-tyden-pro-vzdelanost/) a o aktivitách, které podporuje Česká konference rektorů včetně našeho pana rektora. Tyto informace dnes obdrželi i děkani fakult.

Situace se samozřejmě ještě bude vyvíjet a podobu návrhu státního rozpočtu budeme znát až na konci září, ale tak jako tak chce ČKR i RVŠ reagovat na dlouhodobé podfinancování vysokého školství, prázdné sliby politiků a upozornit na to veřejnost. Proto byly vytvořeny dokumenty, které najdete v příloze. Ty se nyní šíří po celé republice a ČKR a RVŠ v nich artikuluje základní obrysy problému + dodává argumenty všem, kteří se o to zajímají.

Zatím se rýsují tyto základní akce, na nichž se čeká i účast našich akademických pracovníků a studentů:

4. října: protestní pochod v Praze z Národní třídy kolem sídla vlády. Ten den pojedou speciální vlaky, které svezou účastníky do Prahy. Studenti jsou z výuky omluveni, AP z práce taktéž, děkani to podporují.

5. října: na naší univerzitě proběhne odpoledne představení kandidátů na funkci rektora a v rámci shromáždění akademické obce, které na to odpoledne vyhlásíme, se k této otázce vyjádří jak naši kandidáti, taky pozvaní hosté.

6. října: na naší univerzitě proběhne Noc vědců, kde se počítá s tím, že bude existovat stánek, kde budou o situaci informovat studenti a budou mít k dispozici nějaké tiskoviny.

Zatím jsem s pozdravem.

Váš

Jiří Kubeš

t. č. předseda AS UPa